D.I.Y.: MRAMOROVANIE

Ahojte! 🐰

Teším sa, že sa opäť stretávame! V úvode zhrniem – čo je nové…

Momentálne sa nachádzam v najmenej kreatívnej fáze môjho života. Stala sa zo mňa, predstavte si, praxujúca úradníčka. To znamená, že denne prekladám papiere, dávam na ne 4 x 500 pečiatok, niekedy aj x 2, lebo veď obojstranne 👌, vypisujem tabuľky, ukladám spisy v číselnom alebo abecednom poradí, otváram a zatváram ťažké šanóny s páčkou a také. Človek by neveril, že sa raz ocitnem v takomto prostredí. No a čo by človek tiež neveril – že sa mi po týchto úkonoch doma už do ničoho kreatívneho nechce. Vždy som si myslela, že to funguje presne opačne. Že keď sa kreatívny človek stane kancelárskou myšou, príde domov a musí tvoriť, lebo by mu šiblo. Bola som celkom prekvapená, keď som zistila, že to nie je zákonite tak. Väčšinou totiž prichádzam domov úplne vysatá a jednoducho nemám energiu. Na nič.

Možno je to začiatkami. Možno je to tým, že sa na takéto joby naozaj bytostne nehodím. Však uvidíme, budem to sledovať. 😉 Popri tom som si však dala záväzok, že tú kreatívnu energiu musím nejako pestovať, lebo veď nie je zdravé ísť proti vlastnej podstate a rovnako si myslím, že tvorba lieči mnohé neduhy. 🖤 

Takže, dnes mám pre vás nenásytnosť v kráse lvl 8759. Krásnu, ružovšiu aktivitu – mramorovanie, ktorú by sme zaradili do D.I.Y. teda Urob si sám! kategórie, kebyže tu také niečo máme. (Keď sa mi tu toho nazbiera viac, tak ju zriadim, aj promis.) Treba povedať, že túto príjemnú činnosť som po prvýkrát vyskúšala ešte v júni a nejako som potom pozabudla na to, že som ju aj zdokumentovala, takže z toho dôvodu z fotiek razí neaktuálny pivóniový závan leta. Čiže nie, nerastú nám pivónie v septembri v záhrade i keď je to podľa mňa škoda. Ale, samozrejme, je úplne jedno, kedy túto aktivitku vykonávate, to len aby ste rozumeli dekoru fotiek. 😉

Tak, keď sme si už všetko pekne vysvetlili, poďme na to!

Mramorová mánia sa ma zmocnila ešte na škole, keď baby z nižšieho ročníka vystavovali na chodbe našej katedry omramorované výkresy, ktoré tvorili na experimentálnych dielňach. Od tohto momentu som bola týmto rozplývavým vzorom úplne opantaná a vytvorila som si na takéto predmety malú závislosť. Sviečky, nechty, kryty či pozadia na mobily – všetko je predsa krajšie omramorované.  Kreatívne duše, verím, chápu takéto obsesie. Samozrejme, že mi nestačilo obdivovať a kupovať, chcela som si také niečo sama vytvoriť a aj sa mi to, myslím, na prvýkrát celkom slušne podarilo.

Čo budeme na mramorovanie potrebovať:

  • farby na mramorovanie (kúpila som ich v kreatívnych potrebách, jedna stála okolo 2-3 eur, na mramorový efekt potrebujete minimálne dve)
  • predmet, ktorý chcete omramorovať (v mojom prípade to boli zaváraninové fľaše a hrnček)
  • špilky alebo špáradlá
  • starý hrniec, vedro

Do starého hrnca alebo vedra si nalejeme vodu. (Ak nemáte nádobu, ktorú si môžete zašpiniť farbami, vysteľte si ju pevným sáčkom alebo igelitkou a až tak nalejte vodu, aby ste si nádobu ochránili od lakovej konzistencie.) Po kvapkách začneme pridávať jednotlivé farby, jednu do druhej. Slovo „kvapky“ je v tejto súvislosti nesmierne dôležité. Ak to s množstvom farby preženieme, na predmete, ktorý chceme omramorovať sa vytvorí nepekná žuvačkoidná masa farby. A to nechceme. My potrebujeme iba efekt. Takže kvapneme cca 4 kvapky z každej farby a špilkou alebo špáradlom vytvoríme prirodzený mramorový vzor, ktorý vyzerá zhruba tak, ako ten na fotke. (Ale aj v mojom prípade by tiež stačilo menej farby, priznávam!)

Ak máme takto pripravený vzor, do vody pomaly vložíme predmet, ktorý chceme omramorovať. Keď sa laková vrstva prilepí na predmet, môžeme do vody fúknuť, aby sa zvyšky farby na hladine rozplynuli k okraju nádoby.  Vtedy predmet vytiahneme a farba sa nám nebude ťahať. Takto budeme mať mramorovanie pod kontrolou, zdobenie bude len v jemnej vrstve a iba na miestach, na ktorých chceme. Omramorovaný predmet necháme vyschnúť tak, aby sa zafarbená časť nedotýkala podložky.

Ak chceme mramorovať viacero predmetov, farebnú vrstvu si z vody pred každým novým mramorovaním vyberieme, napr. pomocou tvrdšieho papiera a do čistej vody kvapkaním vytvoríme nový vzor! Zvyšky z prechádzajúceho mramorovania by nám totiž mohli narušiť celistvosť novej vrstvy a bolo by to potom skrátka polepené a škaredé. Chápeš.

Konzistencia tohto zdobenia sa podobá laku na nechty a na predmetoch ako napr. keramický hrnček drží perfektne. Z tajných zdrojov viem, že v pohode vydrží aj umývanie vodou.😉 Ja som si takto ozdobila hrnček na kozmetické štetce, nádobu na perá aj na moje kvetinové dekorácie. Určite sa ešte chystám vytvoriť obraz na stenu a keď ma to dovtedy neomrzí, tak takto ozdobím aj veľkonočné vajíčka.

A kto vie, možno potom prídem na chuť aj veľkonočnej výzdobe! 🖤

Verím, že ste sa inšpirovali, a že si tiež ozdobíte hrnček alebo poličku nejakým omramorovaným kúskom! Garantujem vám, že váš deň bude krajší a ružovší!

 

Eat, sleep, create!

m.

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s