LET’S PRETEND WE’RE DANCING IN THE STREET IN BARCELONA!

Opaľovacia aktivita, cca 12:00 hod. na obed, pod španielskym nebom:
Ja: „Dúfam, že mi netieniš!!!“
Mama: „To by som si v živote nedovolila…“
Vitajte! 🌴
Hrialo by ma na duši, keby ste si k čítaniu týchto cestovateľských dojmov pustili túto pesničku. Vyjadruje všetko radostné a krásne, čo som mala možnosť zachytiť a prijať na našej dovolenke v Španielsku.
Takže skôr, než čokoľvek iné, odporúčam piknúť pesničku! Ďakujem! 🖤

Naša rodinná dovolenka bola vtipná, oddychová, vo vnímaní, opaľovaní (a ako si môžete všimnúť aj fotení) usilovná. Náš výlet v Španielsku (presnejšie a pre niektorých aj politicky korektnejšie v Katalánsku) bol krátky, ale intenzívny. Tesne po návrate z tejto čarovnej krajiny som sľubovala cestovateľský článok. Po poctivom uvážení som však túto kategorizáciu začala prehodnocovať, pretože — veď to nebol žiaden road trip ani sme 4 airbnbčka neprestriedali, ani v stane pod hviezdami sme nespali, ani sme nestopovali, ani v karavane sme neprebývali, ani sme nejachtovali…Jednoducho sme prišli s našimi do Kartaga i sme potvrdili dovolenku, ktorú  sme s mamkou večer, čo večer mesiac dozadu neúnavne vyberali. Proste nič „blogfriendly“ sa nedialo, ešte mám aj na každej fotke trápny all inclusive náramok z hotela, ktorý mi špatil aufity a robil mi škrabance po celom tele, keď som sa natierala opaľovacím krémom. Ale viete, čo je famózne na tom, že máte vlastný blog? Môžete si písať ČO LEN CHCETE. A tak to aj urobím.
Cestovateľský článok z all inclusive dovolenky v Španielsku/ Katalánsku – po mojom!
Viete, keď si dáte s frajerom ruksak na chrbát, chytíte sa za ruky a idete cestovať po Európe, má to iste svoje čaro. Ale aj taká all inclusive dovolenka s tridsiatimi neznámymi Slovákmi v rámci jedného zájazdu má čo ponúknuť. Nemyslite si, že z toho nemáte zážitok. Už na letisku sa rozhodne, kto bude s kým tráviť dovolenku a nemôžete to nijako ovplyvniť. Zoradíte sa k jednému check-inu, sledujete, kto sa o čom rozpráva, nenápadne sa prenasledujete, keď vystúpite z lietadla a neviete, kde sa odoberajú kufre i keď sa každý tvári, že na danom letisku absolvoval už 15 letov. Držíte sa stále spolu, kým nájdete vlastnú delegátku alebo vždy, keď netušíte, kam máte ísť. Ale, opakujem, všetko nenápadne. Lebo veď však vy ste svetaskúsení. Vy nepotrebujete, žeby vám dakto dačo ukazoval. Tam sa to všetko začína. Minimálne 8 dní sa z vás stáva jedna veľká rodina aj keď sa presviedčate, že nie. Chtiac – nechtiac — ste skupina Slovákov, ktorá v istom dátumovom rozmedzí príde do hotela. Chtiac – nechtiac — ste v škatuľke. A vy sa aj môžete tváriť elegantne a nenápadne sa zaradzovať k skupine Španielov, ktorí na raňajky jedia jeden pomaranč a jedno kiwi a majú strašný štýl, ale všetci aj tak vedia, že patríte k skupine Slovákov, z ktorých väčšina robí nekresťanské alkoholové nájazdy na bar, lebo veď však keď je to zadarmo, tak nech to „rozcisne“.  A povedzme si pravdu, vaše raňajky tiež nezostanú pri pomaranči a kiwi. 😎

Keďže nevidíte dôvod, prečo by ste sa mali v tejto dovolenkovej rodine vzájomne zoznamovať, aspoň si priradíte k ostatným nejakú prezývku, prirodzene vyplývajúcu zo situácie. Aby sa vedelo, o kom je reč. My si určujeme dovolenkové prezývky už od nepamäti. Zdá sa nám to veľmi zábavné.  Uvediem príklady prezývok, ktoré počas našich dovoleniek vznikli. Takže napr. Mexičania. Rodina krikľavo žltých. Pani, ktorá sympatizuje s miernou klimatizáciou. Rodina, čo sa furt vadí. Hranolkáčka. Tote dve kamarátky. Borovičky. Fúzkač. Toti, čo ich okradli. Toten pár, čo furt piká do mobilu a i. Niekedy máte pocit, že ste súčasťou pokračovania filmu Účastníci zájezdu, najmä keď si ujo Borovička nechá načapovať vodku do trojdecového pohára a chudera čašníčka si potom myslí, že to je bežná slovenská mierka „poldecáka“, tak takto nalieva aj ostatným. Alebo keď si v španielskom bare po slovensky pýta borovičku (z toho prezývka), mysliac si, že keď slovo borovička dokonale zartikuluje, tak vtedy Španieli porozumejú a nalejú mu alkohol, ktorý v živote nevideli ani nepočuli.
No a čo som bola ja? Zaručene „tota, čo sa furt prezlieka a fotí“. Veď ale neoplatilo sa ? 😊
K miestu, ktoré mi ukradlo kus môjho srdca! 🖤
(Ospravedlňujem sa za úvodné pikošky, nedokázala som ich vynechať.)
Mestečko, v ktorom sme bývali (a z ktorého pochádzajú všetky fotky, na ktoré sa práve pozeráte) sa volá  L’Hospitalet de l’Infant a je vzdialené asi dve hodiny autobusom z Barcelony. Názov  bol inšpirovaný starou detskou nemocnicou, ktorá sa nachádza v strede mesta a vyzerá ako hrad. V L’Hospitalet de l’Infant sú všade palmové chodníky a ohľaduplní šoféri. Duch tejto lokality je ukrytý v nádherných prenádherných vilkách s farebnými okenicami, v ktorých rastú oleandre ako burina a na terasách posedávajú spisovateľky s drahými notebookmi, no a, samozrejme, so starým mercedesom odparkovaným pred domom. Keď hľadajú myšlienky, tak pozerajú na more, nie na nápis Fresh potraviny, ako ja. (Krásne aj bolestné zistenie zároveň.)

Okolie  je veľmi čisté, upratané, pozametané, odseparované.  Každý ráno behá alebo bicykluje. A má psa. Piesok je zlatý. Večer hrá na námestíčku živá hudba. Jazz, country, no a flamenco — clivo a naozajstne. Snažila som sa, aby väčšina týchto fotiek aspoň čiastočne odrážala pohodu tohto miesta.
Keďže sme dovolenkovali cez cestovku, bývali sme v jednom nenápadnom hotelíku, dá sa povedať, v centre diania. Centrum diania však neznamená diskotéky, nočné výkriky a bujarý ľud, čo sa opúšťa, lebo je na dovolenke. Toto mesto vyhľadávajú najmä ľudia, ktorí majú radi pohodu a oddych, to však neznamená, že je tam nuda alebo, že tam nie je príjemný dovolenkový ruch.
(Som presvedčená, že náš sused bol princ Harry. Tam kde mám tu fotku pri červenom oleandri. Tak za tým plotom býval. A tváril sa, že to nie je on. Ale bol to ISTO ON. Nechajte ma v tom, prosím.)
V tejto lokalite je všetkého akurát, takým tým kultivovaným spôsobom, ak viete, čo tým myslím a my sme tam boli naozaj veľmi šťastní! Len priestoru na dobré fotky – toho je tam nadmieru, ale to snáď nikomu nemôže vadiť. 😊
Priamo pred hotelom sme mali napríklad aj takýto mini prechádzkový prístavík, ktorý v podstate oddeľoval pláž s pokojnou morskou hladinou od pláže s búrlivými vlnami. A bolo len na vás, na ktorú máte práve náladu. 🏖️
Hneď ako som prišla domov, začala som si túto oblasť vyhľadávať cez airbnb, lebo tie vilky, ktoré boli takmer všetky na prenájom, mi nedali pokoja. Musím vám povedať, že ceny sú veľmi prijateľné! Oplatí sa najmä prenájom celého domu pre rodinu alebo partiu kamarátov. Keď som to prerátala, vyšlo mi to oveľa lacnejšie ako cez cestovku, pokiaľ by sa vám podarilo zohnať lacné letenky do Barcelony, no a z tej cestovať cca 2 hodiny vlakom (za 9 eur) priamo do mestečka, o ktorom momentálne hovorím.
No, skrátka odporúčam a myslím, že sa tam s radosťou ešte niekedy ocitnem! 🖤
V závere sa poďme venovať Barcelone, lebo Barcelona, to je PANI mesto. Keďže sme tam strávili jeden deň a len povrchné turistické objavovanie tohto mesta podľa mňa trvá minimálne dva týždne, všetko, čo vám môžem sprostredkovať je môj letmý dotyk s Barcelonou, s vierou, že raz toto mesto opäť navštívim a okúsim poriadne.  Cez všetky zmysly.
Barcelona je obrovská. Na prvý pohľad vás ohúri architektúra  a asi najkrajšie balkóny, aké som za svoj život videla. Na Slovensku také vidíte raz za čas a ste z toho hotoví, tak si ešte aj spravíte fotku. Tam neviete, ktorý skôr odfotiť, a či sa to vôbec hodí, lebo u nich je normálne, že bývajú v krásnych budovách s ešte krajšími balkónmi. U nás je normálne bývať v nevkusných orandžpindž bytovkách. Takže vkus. To je to, pričom sa pozastavíte.
Druhá vec, ktorá vás zaručene zaujme, je to, ako táto krajina žije ich politickou situáciou. Na vyjadrenie túžby Katalánska odčleniť sa od Španielska narazíte na každom rohu. Všade visia vlajky, symboly či odznaky, ktoré hlásajú samostatnosť Katalánska. Nikde som nevidela, aby boli politické názory takto masovo vizualizované, bez toho, žeby šlo o nejakú špeciálnu príležitosť alebo protest. Takto vyzerá Barcelona počas bežných dní a tento záujem o budúcnosť vlastnej krajiny je napokon veľmi sympatický.

Keď idete do Barcelony, je hriech vynechať Sagradu Famíliu alebo ktorúkoľvek z Gaudího stavieb. My sme nevideli úplne všetko, lebo sa to jednoducho za jeden deň nedá. To, čo sme videli, je však dych berúce a absolútne jedinečné, takže sa to minimálne raz za život oplatí vidieť. Sagrada Família je nádherná. Ako pri správnej pamiatke ju však nedokážete odfotiť bez ľudí alebo bez žeriava. Táto stavba je už od samotného začiatku v neustálom stavebnom procese, takže sú všade lešenia.  Ak ju chcete vidieť dokonalú, vraj sa treba prísť pozrieť v roku 2026. Tak si môžete na vtedy naplánovať dovolenku. 😊
To, čo vás úplne odrovná je barcelonská doprava. Niečo podobné som nevidela ani v New Yorku a naše slovenské zápchy sú oproti tomu lúka, po ktorej prejde jeden traktor denne, a to naozaj nepreháňam. Večer sme dve hodiny čakali na autobus pri jednom kruhovom objazde, na ktorom stáli autá, autobusy a motorky asi pol hodinu bez pohnutia a vkuse trúbili. Nie žeby im to k niečomu pomohlo. Proste museli. Lebo temperament.  A tak je to tam vraj každý deň. Je celkom vtipné pozorovať to, horšia situácia nastáva, keď sa práve vtedy nachádzate na cestách.
Ak by som mala vyzdvihnúť jeden milý fakt o Barcelone, boli by to papagáje, ktoré tam žijú úplne, že na voľno, nadivoko, na normálku ako u nás vrabce. Majú žltozelenú farbu, preto splývajú s listami stromov, takže nie sú dobré viditeľné, ale sú tam! Aj som jedného videla! No a, samozrejme, aj v Barcelone má každý psa.
 V Bracelone som sa cítila ako v skutočne majestátnom veľkomeste, ktoré má navyše krásnu módu! Hlavne muži sa tvária, akoby práve vstali, ale sú takí nastajlovaní, že viete, že ráno pri zrkadle stáli nadštandardne dlho. No a vyzerajú skutočne veľmi dobre, lepšie než ženy. (Sorry, láska. Sorry, ženy, ale taká je pravda.) Majú vycibrený vkus a záleží im na vzhľade. Nie nadarmo sa v rámci Španielska v kráse ospevujú najmä muži. Keby ste videli oblečenie, ktoré tam nosí radový šofér autobusu, tak by ste mi rozumeli. Uzatvorila by som to tak, že Barcelona je jednoznačne inšpiratívne miesto. A nielen v oblasti módy!
Chcem vám poďakovať za vašu trpezlivosť prejsť celým týmto (na fotky) vyčerpávajúcim článkom. Verím, že aj vás Španielsko nadchlo aspoň takto, cez obrazovku. Kamošom, ktorých som natoľko zlanárila, že sa tiež rozhodli stráviť dovolenku na rovnakom mieste, prajem rovnako pohodové a pekné dni, aké som tam strávila ja! A, prosím, dofoťte všetko, čo som ja nestihla! 😁
Za fotografie ďakujem svoju ockovi aj mamke. Viem, že ste robili viac, než je vo vašich vlastných silách. Ale ste náramne šikovní! Prepáčte, že som vám robila nervy. 😘
Majte ružovšie leto!
m.

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s