O PRÍBEHU, KTORÝ TI NEVYROZPRÁVAM

Musím povedať, že si pamätám úplne, ale úplne presne, ako vyzeral 18. marec minulého roku. Bol to pomerne chladný deň s veľmi premenlivým počasím. Chvíľu pršalo, chvíľku svietilo slnko a dosť rýchlo sa to striedlo. Ako každú sobotu, keď som bola doma, sme sa s mamkou boli ráno flákať po Tescu. Kúpila som si tam Maybelline NY COLO RAMA 60 seconds lak na nechty odtieň č. 31, ktorý som si následne po príchode domov aplikovala. Piekla som banánový chlebík, lebo ma Samo pozval na výlet. Chcel, aby som niečo upiekla, ale taký Oblíž prst by sa v aute z krabičky jedol celkom nepohodlne. Oblečené som mala tmavomodré rifle, biely trblietavý svetrík a môj milovaný čierny kabát. (Upozorňujem, že fotky sú z iného dňa). Vlasy som mala, ako vždy, vyžehlené a rozpustené.

18. marca 2017 ma Samo požiadal o ruku. Tak už chápeš ten lak na nechty 🙂 Hádaj čo som povedala 😉

1-(25)_edit_web

 

Bol to veľmi láskavý čas. Príbeh je dlhý, pekný, pre niekoho by bol možno málo romantický, pre nás to bol ten náš zásadný, oslovujúci, potvrdzujúci a (ne)prekvapujúci 🙂 Veď sme to predsa po toľkých rokoch už všetci čakali 🙃

Samo je veľmi trpezlivý a nasledovaniahodný muž. Má súcit, pochopenie, otvorené náručie, dobré vlasy a brutálne mihalnice, ktoré, snáď, zdedia po ňom naše deti. Po večeroch mi hrá na gitare, stará sa o mňa, chodí ku mne z práce na obedy každý deň, trpezlivo znáša moje výlevy, vysáva, má stres z varenia, aj keď variť vie, ale s mojou pomocou sa do toho rád púšťa. Je odvážny, učenlivý a pracovitý, nemá rád teplo v spálni a keď strihám stonky kvetov do umývadla. Má rád Pána Boha, modlí sa za mňa, modlí sa so mnou, číta mi, sleduje politickú situáciu a stále si prehrabuje ofinu. Obľubuje moje zelené nohavice, ktoré ja nerada nosím, môj klobúk a krúti hlavou nad mojim konzervativizmom. Povzbudzuje ma, nosí mi do postele pohár vody aj vtedy, keď už sám skoro zaspal a nehnevá sa. Má tendenciu stále vetrať a vie pekne vyvesiť prádlo tak, aby som nemala nervy, keď ho potom žehlím. Rád šoféruje, chodí so mnou na výlety, fotí mi a upravuje fotky aj vtedy, keď sa mu nechce. Má rád vajíčka, a to aj na iné spôsoby ako v koláčoch. Nevadia mu moje infantilné prasiatkovské papuče a keď ho rozčuľujem, nekričí, ale naštvane sa pri tom smeje. Vkuse raňajkuje vločky s mliekom, medom a škoricou a rád oddychuje vo svojom slivkovom župane. Taký a ešte všelijaký iný je môj Samo. A ja si ho veľmi vážim ❤

1 (51)

Možno by ste si teraz radi prečítali romantický príbeh našich zásnub alebo o tom, ako môj pinterestovský prsteň obletel pol sveta. Ale vieš čo, ono je to skôr na posedenie pri káve a uznaj, že teraz by to malo byť o koláči, nie o žene opisujúcej svoje zásnuby (asi by to bolo také kvetnaté a sladké, že ani tento medovší blog by to neuniesol, podľa mňa). Snáď ti fotky veľa napovedia 🙂 Tak poďme radšej na to pečenie. Ale jednu romantickú fotku nám ešte doprajem 😉

1 (46)

Rozmýšľala som, že sem pridám recept na banánový chlebík. Hodilo by sa to, keďže práve ten sme vyjedali na Sivej Brade* (skús si túto hviezdičku, prosím, zapamätať) už ako snúbenci. Ale už tak dlho mám chuť pripraviť nejakú peknú kvetinkovú tortu, že si chlebík necháme na neskôr (zatiaľ si od Maťky, ktorá mi recept dala, vypýtam povolenie :)) a poďme na torty. Kedy inokedy, keď nie na výročie (ok, to výročie nie je nejaké prevratné, ale keď chceš, zdôvodníš si hocičo). Som normálne že v excitovanom stave! 🙂 Tak sa na ňu teším, ako vám ju ukážem, že až. Takže, AHA 🙂 Pekná?

DSC06647_edit_web

Keďže bola tortička len pre nás dvoch, mohla som si dovoliť spraviť ju divokejšiu, ružovšiu, pozlátenú, trošku roztatárenú a nedokonalú. Treba povedať, že som ju robila strašne dlho, pretože to jednoducho ešte nemám v ruke a pri obtieraní torty krémom jednoznačne platí, že “cvik robí majstra”.

Krém na tortu zloženú z troch korpusov s priemerom 18 cm som spravila z 250 g mascarpone, 200 g smotanovej nátierky a 150 ml smotany na šľahanie. Ale možno by nezaškodilo mať krém o trošku hustejší, takže bude stačiť smotany aj menej. Sladila som salkom, krém dostal takú výraznejšiu chuť. Išlo tam asi pol konzervy, ale v tomto prípade nejaký presný pomer netreba, proste zobrať lyžičku, chutnať a ak je treba ešte pridať je väčšia istota. Krém si nechajte po vyšľahaní (všetko rovno naraz v jednej mise) dobre zachladiť v chladničke. Inak sa s ním bude robiť zle.

Musím sa priznať, že od mala nemám torty až tak úplne v láske. Pripadali mi vždy suché so zbytočnou kopou korpusu. Ale myslím, že dnes sa toho už až tak netreba báť a nespomínať pri tom na maslové krémy s pudingom. Ja som sa na oživenie rozhodla pridať karamelizované banány, nech ich tam máme aspoň trochu 🙂 Ale môžeš sa rozhodnúť pre čokoľvek. Od čerstvého ovocia cez lemon curd až po nadrobené keksíky či čokoládu. Takže som si na panvicu dala skaramelizovať asi 3 lyžice cukru, potom som priliala odhadom asi 50 ml smotany na šľahanie a aj malý kúsok masla. Pridala som dva na kolieska pokrájané banány, odstavila z ohňa a banány v karameli obalila. Je treba ich trochu pred skladaním torty nechať vychladnúť, inak vám krém môžu roztopiť. “Šťavou” potom pri skladaní môžete poliať korpus, na to naniesť krém, na to banány a položiť ďalší korpus, a tak ďalej a tak ďalej.

SONY DSC

No, a ten korpus… Odvážne vám tu nenapíšem recept, pretože som s tým mojim nebola veľmi spokojná. Opäť verím, že na internete je milión receptov hodných skúšania a iste si dokážete vybrať aj svojpomocne. Ale istota z pekne vyšľahaných žĺtok a s bliekovým snehom je asi najlepším riešením a netreba až tak úplne vymýšľať (čo inokedy robím celkom rada).

A keď si dáme okrémovanú tortičku pekne zachladiť, nakoniec príde zdobenie. Vlastne, priznávam sa, torty pečiem najmä a často aj iba kvôli tomu. Milujem to. Je to umelecké 🙂 Samozrejme, keby som mala svoju tortovú výrobničku a peniaze nazvyš, kúpim si milión jedlých kvetov a spravím ešte stovku malinkých pusiniek alebo profiteroliek, ktorými by som ju dozdobila. Zaiste toho ale dvaja veľa nezjeme a kvetov plný byt je síce sen, ale tiež náročnejšia finančná záležitosť. Tak som si v Lidli kúpila moje obľúbené klince za 2.50€, ktoré majú prekrásnu farbu a vydržia vo váze fakt dlho. Zdobia mi tak stôl dlhšie ako tulipány alebo iné kvietky :), použila bielu čokoládu a kvapku ružového farbiva.

Zdobenie vrchu tortičky je krásne, ale ako som spomínala, treba na to podľa mňa viac elementov, aby to nebolo fádne (či?). Tak som sa rozhodla spraviť si peknú rozkvitnutú tortičku s kvietkami po bokoch. Tie som najprv potrela ešte troškou doružova sfarbeného krému a! kúpila som si jedlý zlatý prach od uja drevorubača z cukrárskeho obchodu a tortu som si proste pozlátila. Ak ti to príde gýčové, to nič, trošičku aj mne, ale neodolala som 🙂 no a ešte tá stekancová poleva. A potom sa začne meranie a strihanie kvietkov, ktoré netreba nijako špeciálne prilepovať, pekne na kréme držia samé od seba 🙂 Tadáá, hotovo! Môžeš sa zo svojej torty začať tešiť ❤

DSC06679_edit_web

Vieš, torty sú proste také. Krásne, slávnostné, môžu byť štíhle a vysoké, také sa mi páčia najviac. Ozdobené, kreatívne, umelecké, maľované, striekané, nahé, polonahé, oblečené, no krásne, krajšie, najkrajšie. Preto torty veľmi, veľmi obdivujem a chcem sa ich naučiť robiť veeeľmi precízne. Už sa celým srdcom teším na tú ďalšiu ❤

Prajem ti, nech je ti aj dnes medovšie.
V.

* Ak si ešte spomínaš na hviezdičku pri Sivej Brade, tak poďme trošku kultúrnejšie. Ako vyštudovaný kulturológ si nemôžem nechať ujsť možnosť predstaviť ti moje obľúbené miesto na Spiši. Volá sa Spišský Jeruzalem (Sivá Brada je jeho súčasťou) a objavila som ho, keď som písala diplomovku. Zaľúbila som si ho.

Spišský Jeruzalem vznikol po tom, ako sa v meste Spišská Kapitula v r. 2002 podarilo objaviť unikátnu oblasť, ktorá pripomína staroveký Jeruzalem. Ešte v 17. storočí tam boli vybudované hradby, kaplnky, Getsemanská záhrada, Golgota, vysadené čierne borovice (ako cédre), aby celý komplex vytváral symbolický Jeruzalem v mierke 1:1. Sú tam také trasy, ktoré si môžete prejsť a ktoré symbolizujú udalosti Veľkého týždňa pred ukrižovaním Ježiša Krista, ale aj krížovú cestu od Piláta na Golgotu, kde bol Ježiš ukrižovaný. Ak si niekde z okolia Spiša alebo máš chuť si spraviť výlet, celkom dobrý tip na predveľkonočné obdobie, čo povieš 🙂 Skús si trošku pogoogliť a zisti si viac, ak ťa to zaujíma 🙂

Inak, všetky naše fotky so Samom sme po zásnubách boli fotiť práve na tomto mieste s veľmi šikovným Danielom. Pozdravujem ho! Čau Daniel, ďakujeme za fotky 🙂 Tie tortičkové sme fotili my so Samom.

2 thoughts on “O PRÍBEHU, KTORÝ TI NEVYROZPRÁVAM

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s